نابودی سرطان با اعمال گرمای لحظه‌ای

محققان موسسه علوم سلولی و مواد دانشگاه کیوتوی ژاپن روش جدیدی را ابداع کرده‌اند که با اصلاح سطح نانو میله‌ها امکان انتقال ژن‌های نابود کننده سرطان را به داخل سلول در مقایسه با گذشته تسهیل می‌بخشد. این روش شامل پوشش دهی نانو میله‌های طلا و لیپید است که در هنگام قرارگیری در معرض لیزر نزدیک به مادون قرمز لیپیدها به مایع روغنی تبدیل می‌شوند و توانایی نانو لوله‌ها را برای نفوذ به سلول افزایش می‌دهند.

فعال‌سازی و رهایش ژن به وسیله نانو میله‌ها انجام می‌گیرد. نانومیله‌های ساخته شده از جنس طلا با لیپیدا عامل‌دار می‌شوند تا نفوذ نانولوله‌ها را به داخل سلول افزایش دهند.

ناقل پلاسمیدی

تیم تحقیق از ناقل پلاسمیدی به عنوان حامل ژن بهره گرفته‌اند که شامل پروتئینی است که در مقابل گرما واکنش نشان می‌دهد. نخست این حامل به ژن پروتئین فلورسنت سبز افزایش یافته (EGFP) متصل می‌شود و توسط نانو رادهای طلایی پوشش داده شده با لیپید به داخل سلول‌های پستانداران منتقل می‌شود. ژن مذکور روشن می‌شود. در حالیکه سلول‌های غیر هدف فاقد بیان ژن EGFP هستند یا به صورت اندکی بیان می‌شوند.نانورادهای طلا حامل پروتئین هدایت دهنده گرما به نام TRIAL هستند که قادر به نفوذ به داخل سلول‌های سرطانی هستند.در مرحله بعد پروتئینی به نام TRAIL به حامل پلاسمیدی اضافه می‌شود. این پروتئین شامل مواد لازم برای نابودی رده سلولی سرطان است. تابش لیزر به نانو لوله‌های حاوی این پروتئین باعث افزایش نرخ مرگ در سلول‌های سرطانی می‌شود که می‌تواند به طور بالقوه در درمان ملکولی سرطان مفید باشد.این سیستم جدید فرصت جدیدی را برای هدایت هدفمند و بیان ژن دقیق در سلول‌های پستانداران توسط تایش لیزر با کمترین حد سمیت فراهم کند.نتایج این یافته در مجله Scientific Reports  به چاپ رسید.

منبع :

Hirotaka Nakatsuji et al, Surface chemistry for cytosolic gene delivery and photothermal transgene expression by gold nanorods, Scientific Reports (2017). DOI: 10.1038/s41598-017-04912-1

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

با ما در تماس باشید

دریافت آخرین به روز رسانی ها و اخبار 

بستن منو