نوارهای تست تشخیصی سرطان با نانو ذرات طلا بهبود یافته‌اند

ذررایج‌ترین نوارهای تست در میان مردم نوارهای تشخیص بارداری و افزایش میزان گونادوتروپین به عنوان نشانگر بارداری در بدن انسان است. این نشانگر به راحتی در ادرار قابل تشخیص است، به طوری‌که با تغییر رنگ لایه ضخیم پوشیده شده از آنتی بادی بر روی این نوارهای تست، وجود گنادوتروپین قابل تشخیص است.

با این وجود میزان این نشانگر در ادرار در مقایسه با نشانگرهای تشخیص سرطان در خون قابل مقایسه نیست. تشخیص غلظت‌های لحظه‌ای بزرگ‌ترین چالش نوارهای تست برای تشخیص همه چیز از جمله سرطان، بیماری‌های عفونی و قلبی عروقی است. نوارهای موجود به اندازه کافی حساس به تغییر رنگ نیستند به طوری که بتوان این تغییر رنگ‌ها را با چشم مشاهده نمود. اما برخی از انواع نانو ذرات طبق آخرین مطالعه استادیار شیمی دانشگاه میشیگان Xiaohu Xia می‌توانند این تغییر را ایجاد کنند طوری‌که تغییر محسوسی در هزینه تمام شده این نوارهای تست ایجاد نکند. این مطالعه اخیرا در مجله Nano Letters به چاپ رسید.

نانوذرات طلا در دهه‌های گذشته به طور گسترده‌ای برای تشخیص بیماری و اتخاذ تصمیم پزشکی سریع‌تر برای درمان استفاده می‌شد. نوآوری این مطالعه افزودن عملکرد ثانویه به نانوذرات با قرار دادن این نانوذرات در لایه نازکی از پلاتین است.

این کار سبب مشاهده آسان‌تر تغییرات بر روی نوارهای تست با چشم غیرمسلح می‌شود از طرفی صحت آزمایش را در اندازه‌گیری‌های کمی به خصوص در غلظت‌های بسیار کم (پیکوگرم بر میلی لیتر) افزایش می‌دهد. در این مطالعه محققان بر روی آنتی‌ژن پروستات (PSA) تمرکز کرده‌اند و سیگنال دریافتی از میلیون‌ها ذره را تنها در یک قطره خون مشاهده کردند.

Xia افزود: ما نیاز به حد تشخیص بسیار خوبی داریم و از آن‌جایی که پلاتینوم کاتالیست فوق العاده‌ایست و مقدار کمی از آن موجب تقویت چند برابری سیگنال می‌شود روش مناسبی برای استفاده در نوارهای تست خواهد بود. نانو ذرات طلا به صورت خط قرمز دیده می‌شود و به محض اضافه کردن لایه نازک پلاتین، قرمزی نانوذرات از طریق این لایه نشان داده خواهد شد.

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

با ما در تماس باشید

دریافت آخرین به روز رسانی ها و اخبار 

بستن منو